Чим заправлені туристичні газові балони?


Для приготування їжі на газовому пальнику необхідне паливо - суміш газів, вміщена в герметичний балон об'ємом від 100 до 450 грам. Продуктивність горіння безпосередньо залежить від складу газової суміші і температурних умов використання. Коли газові пальники тільки зайшли на туристичний ринок, ефективність витрати газу була невисокою. Причиною тому був склад газової суміші: при низьких температурах газ стискався і інтенсивність випаровування через відкритий клапан знижувалася.

У 1986 році це питання вирішилося завдяки старанням американської компанії MSR - найбільшому виробнику обладнання для альпінізму і туризму. Бренд випустив суміш ізобутану, пропану і бутану. Кожен з компонентів характеризувався власною температурою кипіння (відмінною від інших), а отже міг забезпечити ефективну роботу пальника при широкому діапазоні температур.

Температура кипіння пропану коливається в районі мінус 40 ℃, бутану 0 ℃, а ізобутану мінус 12 ℃. Газ в балоні знаходиться в рідкому стані. Перехід газу з рідкого стану в газоподібний можливий тільки при температурі навколишнього середовища, не нижче температури кипіння газової суміші. В іншому випадку газ просто перестає виділятися з балона.Не заглиблюючись в деталі шкільного курсу фізики, відзначимо, що в морози бутан горіти не буде, а пропан під тиском може перегрітися влітку. І хоча деякі туристи повторно заправляють порожні балони одним пропаном, ми не рекомендуємо вам слідувати їх прикладу. У якісних сумішах частину бутану замінюють ізобутаном, який має нижчу температуру кипіння.

Температура кипіння газової суміші залежить від процентного співвідношення її компонентів. Від цього залежить, чи буде балон ефективно віддавати газ при мінус 15℃ або ж проблеми виникнуть вже при нулі. Іноді для більш продуктивної роботи пальника застосовують підігрів балона, наприклад, розміщують його на ніч в спальнику попередньо перевіривши, чи не труїть клапан балона газ. Ще одним варіантом є розміщення балона під фліскою під час переходу. За кілька хвилин навіть зовсім холодний балон нагріється до температури, достатньої для нормального горіння.

Умовно газові суміші можна розділити на "літні" і "зимові". Ті, що призначені для використання в спеку, зважаючи на ризик перегріву пропану на сонці можуть містити мінімальну його кількість або складатися виключно з бутану. У зимові суміші як правило входить пропан і ізобутан, і чим менша кількість бутану буде додана в таку суміш, тим ефективніше буде працювати пальник при низьких температурах.
 
Leave a review  ↓
 
Nobody has left any reviews.